Weź udział w Marszu Pamięci

Oficjalne uroczystości upamiętniające 70. rocznicę Powstania Warszawskiego w Powiecie Pruszkowskim odbędą się 7 września. Z tej okazji Muzeum Dulag 121 chce zrekonstruować przybycie więźniów do obozu przejściowego.

Marsz Pamięci, czyli rekonstrukcja przybycia grupy warszawiaków do obozu przejściowego Dulag 121 w Pruszkowie jest inicjatywą, dzięki której będzie można oddać hołd tym, którzy trafili do obozu. Wcielając się w role kobiet, mężczyzn, dzieci oraz osób starszych uczestnicy wejdą do obozu tak jak w ówczesnym czasie więźniowie od dawnego przejazdu kolejowego przy ul. 3 Maja przez dawną Bramę Główną do hali numer 5 pod Pomnik „Tędy przeszła Warszawa”.

W Marszu mają wziąć udział chętni mieszkańcy Pruszkowa i okolic oraz członkowie grup rekonstrukcji historycznej z różnych miast Polski. Muzeum Dulag 121 potrzebuje osób w różnym wieku, aby Marsz był jak najbardziej realistyczny. Chętni  wezmą udział w dwóch warsztatach, które odbędą się 29 sierpnia i 4 września w siedzibie Muzeum Dulag 121 przy ul. 3 Maja 8a. Będą one przygotowaniem do rekonstrukcji poprzez poznanie realiów obozu i rysu historycznego, skompletowanie strojów z epoki i przećwiczenia ról. Uczestnicy zostaną zapoznani z całym scenariuszem, a pani Małgorzata Retkowska, doświadczona rekonstruktorka, wprowadzi ich w tajniki tej sztuki i przeprowadzi zajęcia teatralne.

Aby wziąć udział w Marszu należy zgłosić się do Muzeum Dulag 121 za pomocą e-mail dulag@dulag121.pl lub tel. 22 758 86 63.

Marsz Pamięci będzie pierwszym punktem uroczystości na terenie byłego obozu przejściowego, które są przygotowywane przez Powiat Pruszkowski 7 września 2014 roku. Odprawiona zostanie msza święta w intencji ofiar oraz odbędzie się koncert „Wolni Niepokonani”. Nie zabraknie apelu pamięci, podczas którego złożone zostaną kwiaty pod pomnikiem „Tędy przeszła Warszawa”. Na uczestników uroczystości czekać będą wystawy „Zanim przyszli do Dulagu – 63 dni Powstania” oraz „Kobiety w Powstaniu Warszawskim”.

Muzeum Dulag 121 daje również możliwość zapalenia imiennego znicza dla osoby, która przeszła przez obóz. Należy jedynie przekazać taką informację do Muzeum najpóźniej do 2 września. Imienne znicze zostaną przygotowane, a podczas uroczystości zapalone przez uczestników rekonstrukcji wydarzeń pod pomnikiem „Tędy przeszła Warszawa”.

Źródło fot.: Muzeum Dulag 121

[facebook_like_button]

Tagi: ,

Podobne wiadomości:

Temat Żołnierzy Wyklętych w Dulagu Temat Żołnierzy Wyklętych w Dulagu
Terror wobec warszawiaków w Muzeum Dulag Terror wobec warszawiaków w Muzeum Dulag
Dulag przygotował wycieczki na ferie Dulag przygotował wycieczki na ferie
Dulag otwiera się na literaturę Dulag otwiera się na literaturę

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.