Obchody 70. rocznicy Powstania Warszawskiego

Już za trzy dni przypada 70. Rocznika Powstania Warszawskiego. Jak co roku o godz. 17.00 zawyją syreny alarmowe, a w wielu miastach odbędą się uroczystości.

1 sierpnia 1944 godz. 17.00 to oficjalna data rozpoczynająca Powstanie Warszawskie, a więc wystąpienie warszawiaków przeciw Niemcom, którzy okupowali stolicę. Było ono zorganizowane przez Armię Krajową w ramach akcji „Burza”. Walki trwały 63 dni i skończyły się kapitulacją Polaków.

Na pamiątkę tych wydarzeń co roku 1 sierpnia o godz. 17.00 rozbrzmiewają syreny alarmowe. Na znak jedności i pamięci kierowcy zatrzymują samochody, a piesi przystają.

W wielu miastach organizowane są uroczystości. Nie zabraknie ich również w naszym regionie. Poniżej prezentujemy harmonogramy uroczystości.

W Pruszkowie o godz. 17.00 prezydent Jan  Starzyński, związki kombatanckie, organizacje społeczne oraz instytucje wraz z pocztami sztandarowymi złożą kwiaty i zapalą znicze pod tablicą upamiętniającą epizod powstańczy, który rozegrał się na terenie elektrociepłowni przy ulicy Waryńskiego 1.

W Brwinowie uroczystości rozpoczną się o godz. 17.00 na placu Jana Pawła II. Po oficjalnej części odbędzie się wspólne śpiewanie piosenek powstańczych. O godz. 18.00 w kościele św. Floriana zostanie odprawiona msza święta w intencji poległych, natomiast dwie godziny później w parku miejskim zostanie wyświetlony film „Tamta historia”, w którym uczestnik Powstania Warszawskiego porucznik Stanisław Rumianek wspomina wydarzenia z 1944 roku. Projekcję filmu zorganizowało Stowarzyszenie Projekt Brwinów.

W Gminie Michałowice nie przewidziano uroczystości w piątek 1 sierpnia, ale dwa dni później w niedzielę. Uroczystości rozpoczną się o godz. 18.45 w kościele parafialnym w Komorowie przy ul. 3 Maja, gdzie zaprezentowane będą fragmenty filmowej rejestracji spektaklu z 2009 roku „Aniołowie z kamiennych tablic”. Dedykowany jest on poległym w Powstaniu Warszawskim, których nazwiska umieszczone są na tablicach kościoła. O godz. 19.00 odprawiona będzie msza święta w intencji poległych, a o godz. 20.00 uczestnicy usłyszą fragmenty pamiętników Majki Krassowskiej „Zwierzenia” w wykonaniu aktorki Angeliki Kurowskiej.

Tego samego dnia w Pęcicach wyruszy 48. Rajd po Kamienistej Drodze. Uroczystości rozpoczną się o godz. 9.45 odsłonięciem pamiątkowej tablicy. O godz. 10.00 zaplanowano koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu Warszawskiego Chóru Polonia. Punktualnie o godz. 11.00 rozpocznie się msza święta w intencji poległych i pomordowanych powstańców w Pęcicach, natomiast o godz. 12.30 uroczystości przeniosą się pod Pomnik-Mauzoleum, gdzie odbędzie się apel pamięci i złożone zostaną kwiaty na powstańczej mogile z udziałem Kompanii Reprezentacyjnej Wojska Polskiego.

Źródło fot.: Urząd Miasta Pruszków

[facebook_like_button]

Tagi: 

Podobne wiadomości:

Zobacz zniszczoną Warszawę oczami Niemców Zobacz zniszczoną Warszawę oczami Niemców
Władysław Bartoszewski w Dulagu Władysław Bartoszewski w Dulagu
Czy będzie grupa rekonstrukcji historycznych? Czy będzie grupa rekonstrukcji historycznych?
Rekonstrukcja wejścia do Dulagu Rekonstrukcja wejścia do Dulagu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.