„Karty Historii”: o holocauście w Muzeum Dulagu

27 kwietnia o godz. 17.00 Muzeum Dulag 121 zaprasza na spotkanie z cyklu „Karty Historii”. Tym razem będzie okazja zobaczyć film dokumentalny „Łyżeczka życia” poświęcony postaci Ireny Sendlerowej oraz porozmawiać z autorem filmu, Michałem Nakandą-Trepką.

Kwietniowe spotkanie zatytułowano „Wobec tragedii Narodu – w 70. rocznicę Powstania w Warszawskim Getcie”. Wieczór ten będzie poświęcony tematowi holocaustu oraz postaw i działań ludzi wobec tragedii żydowskiej.

Zobaczymy poruszający film dokumentalny „Łyżeczka życia” nagrodzony Srebrnym Feniksem w 2005 r. na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym „Żydowskie Motywy”. Opowiada on o bohaterstwie Ireny Sendlerowej, kierowniczki Referatu Dziecięcego w „Żegocie”, która ocaliła ponad 2,5 tys. żydowskich dzieci z getta w Warszawie. Pod przybraną postacią funkcjonariuszki służb sanitarnych wywoziła małe dzieci z getta i znajdowała im zastępcze rodziny na terenie całej Polski. Często utrzymywała z nimi stały kontakt.

Jedną z uratowanych jest Elżbieta Ficowska, którą Irena Sendlerowa zabrała od rodziców jako sześciomiesięczne niemowlę. Została przewieziona przez granicę getta warszawskiego na wozie pomiędzy cegłami, a jej jedynym „dokumentem tożsamości” była srebrna łyżeczka z wygrawerowanym imieniem i datą urodzenia.

Gościem spotkania będzie Michał Nekanda–Trepka, scenarzysta i reżyser filmu. Opowie o pracy nad filmem oraz innych swoich działaniach filmowych poruszających tematykę żydowską.

Zapraszamy na spotkanie w sobotę, 27 kwietnia o godz. 17.00 do siedziby Muzeum Dulag 121 przy ul. 3 Maja 8a w Pruszkowie.

Portal Regio-Media.pl jest patronem medialnym tego wydarzenia.

inf. prasowa / Regio-Media.pl

[facebook_like_button]

Tagi: , ,

Podobne wiadomości:

Temat Żołnierzy Wyklętych w Dulagu Temat Żołnierzy Wyklętych w Dulagu
Terror wobec warszawiaków w Muzeum Dulag Terror wobec warszawiaków w Muzeum Dulag
Dulag o ruchu oporu wobec komunistów Dulag o ruchu oporu wobec komunistów
Zobacz zniszczoną Warszawę oczami Niemców Zobacz zniszczoną Warszawę oczami Niemców

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.