Bezpieczna praca za granicą

Komenda Powiatowa Policji w Pruszkowie ostrzega przed niebezpieczeństwami związanymi z podjęciem sezonowej pracy za granicą. I podpowiada co zrobić, aby taki wyjazd był bezpieczny.

Przeglądając ogłoszenia o zagranicznych ofertach pracy należy od razu odrzucać te, które wydają się podejrzane. Gdy już znajdziemy te interesujące dla nas dobrze jest sprawdzić wybraną firmę. Zdobyć jak najwięcej informacji o niej, sprawdzić w Krajowym Rejestrze Agencji Zatrudnienia czy pośrednik zarejestrował działalność gospodarczą i czy ma umowę z zagranicznym pracodawcą. Warto też poszukać osób korzystających wcześniej z wybranej przez nas firmy i dowiedzeć się, jak przebiegała współpraca w ich przypadku.

Po wybraniu konkretnej oferty należy dokładnie zapoznać się z wszystkimi dokumentami otrzymanymi od pośrednika. Trzeba pamiętać o szczegółowym czytaniu wszystkich podpisywanych dokumentów, umów a także o ubezpieczeniu i ważności dowodu osobistego, paszportu, wizy. Pośrednik powinien przekazać dowody wpłat. Najlepiej zrobić ksero wszystkich tych dokumentów i przekazać zaufanej osobie pozostającej w kraju. Należy też sprawdzić adres i telefon polskiej ambasady. Bliskim w kraju przekazać dane dotyczące planowanego miejsca pobytu: adres, numer telefonu oraz dane pracodawcy i osób, z którymi się wyjeżdża. Policja radzi też, aby ustalić określone pory kontaktu z blikimi – brak kontaktu będzie sygnałem, że coś mogło się stać. Warto też ustalić hasło, które będzie sygnałem o zagrożeniu, gdy ktoś będzie kontrolował rozmowy telefoniczne.

Po przyjeździe na miejsce należy pamiętać o pilnowaniu pieniędzy i wszystkich ważnych dokumentów – najlepiej przechowywać je w różnych miejscach. Ważne jest, aby znać swoje prawa: do samodzielnego decydowania o miejscu zamieszkania w kraju, do którego się wyjechało, do swobodnego przemieszczania się i podróżowania, a także do pracy w bezpiecznych i higienicznych warunkach, do odpoczynku, dni wolnych od pracy.

W przypadku gdy pracownik stanie się ofiarą przestępstwa należy zawiadomć policję, zarówno miejscową jak i w Polsce. Można też skorzystać z pomocy organizacji pozarządowych, wspierających osoby poszkodowane za granicą (np. Fundacja La Strada, tel. 48 22 628 99 99, Krajowe Centrum Konsultacyjno-Informacyjne dla ofiar handlu ludźmi, tel. 48 22 628 01 20).

Źródło fot.: londyn.webd.pl

Tagi: ,

Podobne wiadomości:

Napad na bank w Pruszkowie Napad na bank w Pruszkowie
Złodziej z Pruszkowa w Michałowicach Złodziej z Pruszkowa w Michałowicach
Policja wzmoży swoje działania Policja wzmoży swoje działania
„Wytwórnia” narkotyków zamknięta „Wytwórnia” narkotyków zamknięta

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.